Innerpage Image

Wynajem długoterminowy samochodu – zbiór najważniejszych informacji

Wirtualny MokWynajem aut Wynajem długoterminowy samochodu – zbiór najważniejszych informacji

Na rynku motoryzacyjnym można wyróżnić wiele sposobów, pozwalających finansować auto zarówno do celów zawodowych, jak i tych prywatnych. Jednym z nich jest wynajem długoterminowy samochodów, do którego Polacy i Polki już się przekonali, co widać między innymi po statystykach. Na czym polega wynajem długoterminowy pojazdów i jakie przynosi korzyści najemcom? Na te pytania odpowiemy właśnie w naszym artykule. 

Czym jest wynajem długoterminowy pojazdów?

W ostatnich latach wynajem długoterminowy samochodów cieszy się rosnącą popularnością, zwłaszcza wśród właścicieli firm, którzy chcą szybko pozyskać auto do celów zawodowych lub zwiększyć zasoby floty. Poprzez wydzierżawienie auta jest to jak najbardziej możliwe.

Z pewnością po entuzjastycznym wstępie nasuwa się pytanie: jak wynajem długoterminowy samochodów wygląda od strony formalnej? Długoterminowy wynajem pojazdów to nic innego, jak leasing bez możliwości wykupienia auta z dodatkowymi usługami, których koszty znajdują się już w comiesięcznie racie. 

Najemca w ramach umowy o wynajem długoterminowy samochodu użytkuje auto na określony czas, a na koniec jest zobowiązany oddać wypożyczalni samochód będący przedmiotem umowy. 

Wynajem długoterminowy pojazdów w Polsce

Tak naprawdę wynajem długoterminowy pojazdów w Polsce funkcjonuje już od 20 lat, jednak taka forma finansowania auta zaczęła się popularyzować w ciągu ostatnich 5 lat. Wcześniej rynek wynajmu aut był niszowy i wcale nie był traktowany jako poważna alternatywa wobec leasingu dla przedsiębiorców. 

Aby pokazać wzrost popularności, jakim cieszy się wynajem długoterminowy samochodu, wystarczy wskazać najnowsze badania z rynku motoryzacji. W 2022 roku wynajem długoterminowy samochodów stanowił 31% wszystkich umów związanych z wynajmem i leasingiem. 

Jakie korzyści ma wynajem długoterminowy samochodów?

Najemcy, którzy zdecydowali się na wynajem długoterminowy pojazdów, cenią sobie przejrzyste koszty usługi, a także wygodę. Wspomniany komfort jest zapewniany przez kompleksowe usługi, za których realizację jest odpowiedzialna wypożyczalnia.Co więcej, przedsiębiorcy nie ukrywają faktu, że decydują się na wynajem długoterminowy samochodu, ponieważ można go zaklasyfikować jako koszty uzyskania przychodu.